Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Warto wiedzieć, że...

 dzięki kilku kliknięciom możesz ograniczyć swoją widoczność w sieci /część I. 

 Zadbaj o prywatność w serwisach społecznościowych. 

Korzystajmy z ustawień prywatności w serwisach społecznościowych, aby ograniczyć swoją widoczność w sieci i zakres informacji dostępnych do publicznej wiadomości. Im więcej i aktywniej korzystamy z danego portalu, tym bardziej powinniśmy zwrócić uwagę na szczegółowe ustawienia, które będą nam potrzebne do ochrony naszej prywatności i danych osobowych. Zwracajmy uwagę na zakres udostępnianych przez nas informacji, rodzaj danych osobowych i na to, kto ma dostęp do publikowanych przez nas treści. Publikowanie informacji, które powinny być szczególnie chronione m.in. poglądów politycznych, informacji o nałogach, przekonań religijnych, może narazić nas na bardzo poważne konsekwencje. 

Zawsze pamiętajmy o żelaznej zasadzie – im mniej informacji o sobie udostępniamy w sieci tym lepiej, tym bezpieczniej.  

Ustawienia prywatności w sieci 

Liczne firmy usprawniają swoje działania w poszukiwaniu rozwiązań, które ograniczają bezpieczeństwo i prywatność użytkowników sieci społecznościowych oraz zmieniają ustawienia domyślne. Nowe funkcje, za pomocą których gromadzą i przechowują informacje o nas i naszej aktywności, pozwalają im efektywniej zarządzać danymi. 

Warto zadbać o ustawienia prywatności  

Warto się przyjrzeć możliwościom konfiguracji i dostosować ustawienia prywatności na portalu, z którego korzystamy do własnych potrzeb. Nie ma powodu, żeby zgadzać się na domyślnie proponowaną konfigurację, która w przypadku portalu komercyjnego, ma na celu ułatwić mu zbieranie naszych danych i dzielenie się nimi z zewnętrznymi organizacjami/firmami. 

O co chodzi w domyślnej ochronie prywatności w sieci? 

  • Produkty lub usługi powinny być tak zbudowane, by obowiązywały rygorystyczne ustawienia szanujące prywatność. Jedynie nasze świadome działanie powinno umożliwiać szersze przetwarzanie naszych danych osobowych. 
  •  Organizacja, która jest administratorem (a więc decyduje o celach i środkach przetwarzania danych osobowych) naszych danych ma obowiązek zapewnić odpowiednie środki techniczne i organizacyjne, aby domyślnie przetwarzane były dane niezbędne dla osiągnięcia celu przetwarzania. 
  • Jedynymi danymi, które mogą być przetwarzane i przechowywane (przez określony czas) są dane niezbędne do korzystania z platformy, a organizacje mogą je przechowywać tak długo, jak to tylko konieczne. 
  •  Niestety, dane na nasz temat gromadzone przez platformy społecznościowe, operatorów wyszukiwarek internetowych czy dostawców poczty elektronicznej, często wykraczają poza zakres danych świadomie przez nas udostępnionych. 
  • Firmy mogą śledzić każdy nasz ruch w sieci społecznościowej, a także na podłączonych urządzeniach. 
  • W dalszym kroku, wykorzystują te informacje do tworzenia naszego profilu użytkownika sieci, czego konsekwencją jest np. wyświetlanie nam zindywidualizowanych reklam. 

Jak spersonalizować sposób korzystania z popularnego portalu społecznościowego, w celu ochrony prywatności? W kolejnym materiale krok po kroku podpowiemy, z jakich wybranych opcji dotyczących zbierania danych i ochrony prywatności skorzystać, aby odzyskać częściową kontrolę nad danymi, które sami udostępniamy.