Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Warto wiedzieć, że...

 dzięki kilku kliknięciom możesz ograniczyć swoją widoczność w sieci /część I. 

 Zadbaj o prywatność w serwisach społecznościowych. 

Korzystajmy z ustawień prywatności w serwisach społecznościowych, aby ograniczyć swoją widoczność w sieci i zakres informacji dostępnych do publicznej wiadomości. Im więcej i aktywniej korzystamy z danego portalu, tym bardziej powinniśmy zwrócić uwagę na szczegółowe ustawienia, które będą nam potrzebne do ochrony naszej prywatności i danych osobowych. Zwracajmy uwagę na zakres udostępnianych przez nas informacji, rodzaj danych osobowych i na to, kto ma dostęp do publikowanych przez nas treści. Publikowanie informacji, które powinny być szczególnie chronione m.in. poglądów politycznych, informacji o nałogach, przekonań religijnych, może narazić nas na bardzo poważne konsekwencje. 

Zawsze pamiętajmy o żelaznej zasadzie – im mniej informacji o sobie udostępniamy w sieci tym lepiej, tym bezpieczniej.  

Ustawienia prywatności w sieci 

Liczne firmy usprawniają swoje działania w poszukiwaniu rozwiązań, które ograniczają bezpieczeństwo i prywatność użytkowników sieci społecznościowych oraz zmieniają ustawienia domyślne. Nowe funkcje, za pomocą których gromadzą i przechowują informacje o nas i naszej aktywności, pozwalają im efektywniej zarządzać danymi. 

Warto zadbać o ustawienia prywatności  

Warto się przyjrzeć możliwościom konfiguracji i dostosować ustawienia prywatności na portalu, z którego korzystamy do własnych potrzeb. Nie ma powodu, żeby zgadzać się na domyślnie proponowaną konfigurację, która w przypadku portalu komercyjnego, ma na celu ułatwić mu zbieranie naszych danych i dzielenie się nimi z zewnętrznymi organizacjami/firmami. 

O co chodzi w domyślnej ochronie prywatności w sieci? 

  • Produkty lub usługi powinny być tak zbudowane, by obowiązywały rygorystyczne ustawienia szanujące prywatność. Jedynie nasze świadome działanie powinno umożliwiać szersze przetwarzanie naszych danych osobowych. 
  •  Organizacja, która jest administratorem (a więc decyduje o celach i środkach przetwarzania danych osobowych) naszych danych ma obowiązek zapewnić odpowiednie środki techniczne i organizacyjne, aby domyślnie przetwarzane były dane niezbędne dla osiągnięcia celu przetwarzania. 
  • Jedynymi danymi, które mogą być przetwarzane i przechowywane (przez określony czas) są dane niezbędne do korzystania z platformy, a organizacje mogą je przechowywać tak długo, jak to tylko konieczne. 
  •  Niestety, dane na nasz temat gromadzone przez platformy społecznościowe, operatorów wyszukiwarek internetowych czy dostawców poczty elektronicznej, często wykraczają poza zakres danych świadomie przez nas udostępnionych. 
  • Firmy mogą śledzić każdy nasz ruch w sieci społecznościowej, a także na podłączonych urządzeniach. 
  • W dalszym kroku, wykorzystują te informacje do tworzenia naszego profilu użytkownika sieci, czego konsekwencją jest np. wyświetlanie nam zindywidualizowanych reklam. 

Jak spersonalizować sposób korzystania z popularnego portalu społecznościowego, w celu ochrony prywatności? W kolejnym materiale krok po kroku podpowiemy, z jakich wybranych opcji dotyczących zbierania danych i ochrony prywatności skorzystać, aby odzyskać częściową kontrolę nad danymi, które sami udostępniamy.